Cirkulär 3 2022

Publicerad: 05-01-2023

2022 Nästa år fyller föreningen 50 år! Vi kommer att uppmärksamma och fira jubileumsåret längs med hela året. Vi har planerat en verksamhet som passar alla i familjen. Vid de ”vanliga” händelserna som vi har varje år, kommer jubileumsåret att synas genom lite extra satsning, besök från andra yrkeskunniga grupper, föreläsningar o.dyl.

Föreningens 49.nde år avslutas med julkaffe torsdagen 15.12 klockan 18:00 på Immersby FBK. På julkaffet lottar vi ut några julkorgar. Lotterna kan man köpa för 2 euro styck. Ni kan samtidigt berätta om era önskemål och idéer för jubileumsåret. På julkaffet kan man även pröva munkjacka eller skjorta i olika storlekar. Skjortorna och munkjackorna beställs sedan enligt efterfrågan i färg och storlek, med föreningens jubileumstryck. Alla är hjärtligt välkomna.

Föreningens 50.nde år inleds med en diskussionskväll 12.1.2023 klockan 18:00 på Immersby FBK. Vi får besök av Håll Östersjön ren och får lära mer om hur vi alla kan bidra för en renare natur. Vi berättar samtidigt mer om vårt program för jubileumsåret.

Vi håller som vanligt en navigeringskväll 9.2.2023 klockan 18:00. Även den i Immersby. Den senaste Praktiska båtförarkursen var fullbokad och flera anmälde om sitt intresse för följande kurs. Jag rekommenderar varmt både den praktiska kursen, men även att öva på sjökortsnavigering innan man beger sig ut i mörkret.

Årsmötet är 23.3.2023 klockan 18:00 på Immersby FBK.

Som bäst går en skärgårdsskepparkurs ordnad av Sibbo institutet. På våren blir det kustskepparkurs. Ni hittar kursutbudet på https://www.sipoo.fi/wp[1]content/uploads/2022/06/Sipoon-opiston-opinto-opas-2022-2023-.pdf

Under jubileumsåret planerar vi åka på två utfärder. Den första är i april till Åbo, och den andra utfärden blir ecentuellt till Tallinn under hösten.

Följ med våra hemsidor och vår Facebook- sida och grupp, för mer information. Som avslutning vill vi ännu påminna er om bryggströmmen för år 2022 som kostar 25 euro för hela säsongen eller 5 euro per dygn. Den kan betalas in på föreningens konto FI11 5561 1840 0029 82 Skriv i kommentarfältet ert namn.

Med vänliga hälsningar av sekreteraren Pernilla Åberg