Kursutbud och deltagande

Publicerad: 12-04-2019

Tyvärr visar det sig vara rätt svårt att aktivera föreningens medlemmar, och den stora allmänheten, att delta i kurser och övningstillfällen gällande navigation och säkerhet till sjöss. Diskussionstillfället om föreningens verksamhet och övningskvällen under vårvintern samlade vardera en handfull deltagare.

Är vår verksamhet trist och föråldrad, hittar vi inte rätt målgrupper, når vi inte ut till folk? För att följa med tiden har vi nu anhållit om bidrag för anskaffning av en gps-plotter med vilken man kan undervisa ruttplanering och plotterhantering i klassrum och göra praktiska övningar på sjön. Hoppas det här är ett steg i rätt riktning för att få yngre och nya intresserade. Det gäller ju att aktivera och informera framtida båtförare om hänsynsfullt beteende och säker framfart på sjön. Samarbete med andra organisationer och föreningar, exkursioner, föreläsningar och andra program och tillställningar kan vara möjligheter till utvecklandet av föreningen. Vi ger inte upp, vi har en fin förening med bra förmåner, det lönar sig att vara med!